Statushouders geïnspireerd door rechten, plichten en kansen na PVT

Twaalf statushouders hebben in Echt-Susteren het Participatieverklaringstraject (PVT) succesvol afgerond met de ondertekening van de participatieverklaring op het gemeentehuis. Deze afsluitende dag stond niet alleen in het teken van de formele afronding, maar bood ook ruimte voor reflectie op alles wat de deelnemers in de afgelopen weken hadden geleerd. Trainer Boghos Tekeyan kijkt tevreden terug op een geslaagde en bijzondere afsluiting.
“Het was een rustige, maar heel leuke dag,” vertelt Boghos. “We hebben de onderwerpen van de afgelopen vier trainingsdagen herhaald, zoals democratie, de grondwet, de verzorgingsstaat, werkcultuur en gewoonten, en natuurlijk de rechten en plichten die hier in Nederland gelden.” Het doel van deze afsluitende bijeenkomst was om de deelnemers nogmaals mee te nemen in wat ze hadden geleerd en hen de kans te geven hun vragen en onzekerheden te bespreken.
Leren door een quiz
Het traject eindigde met een quiz waarin deelnemers op een luchtige manier werden getest op hun kennis. De quiz bestond uit stellingen waarbij de deelnemers ‘ja’ of ‘nee’ moesten antwoorden, gevolgd door uitleg en discussie.
“De quiz was bedoeld om de kennis op een leuke manier op te frissen,” legt Boghos uit. “De vragen gingen bijvoorbeeld over de koning en de regering, of er maar één politieke partij is in Nederland, en wat vrijheid van meningsuiting precies betekent.” Het juiste antwoord geven was daarbij niet het belangrijkste. “Het gaat erom dat deelnemers betrokken zijn, dat ze nadenken over de onderwerpen en hun mening durven geven. Zo leren ze ook hoe je op een respectvolle manier je mening kunt uiten.”

Van horecamedewerker tot mondhygiënist. De Syrische Hovseb Asador heeft dat bereikt, vertelt hij de deelnemers aan de PVT.
De Syrische mondhygiënist
Een van de hoogtepunten van de afsluitende bijeenkomst was het verhaal van mondhygiënist Hovseb Asador, die als gastspreker was uitgenodigd. Hovseb kwam negen jaar geleden als vluchteling uit Syrië naar Nederland. In de beginjaren werkte hij in verschillende restaurants om zijn brood te verdienen, terwijl hij tegelijkertijd taallessen volgde en zich verder ontwikkelde. Uiteindelijk wist hij een plek te bemachtigen aan de Universiteit van Nijmegen, waar hij de opleiding tot mondhygiënist met succes afrondde.
“Deelnemers luisterden met open mond naar zijn verhaal,” zegt Boghos. “Ze beseften dat succes in Nederland mogelijk is als je kansen aangrijpt en hard werkt.”
Naast Hovseb waren er andere gastsprekers die tijdens het PVT hun kennis en ervaring deelden. Zo sprak Rieny Linssen van Stichting Menswel over welzijnswerk en maatschappelijke ondersteuning in de regio. “Het is belangrijk dat deelnemers weten welke hulpbronnen er zijn en waar ze terecht kunnen met hun vragen of problemen,” aldus Boghos.

Het ondertekenen van de participatieverklaring is een stevige eerste stap op weg naar ene zelfredzaam bestaan.
Het juiste gebruik van gezondheidszorg
Een ander onderdeel van de training ging over gezondheid en het juiste gebruik van de zorgvoorzieningen. Boghos: “We zijn bijvoorbeeld naar het Laurentius Ziekenhuis in Roermond geweest. Daar kregen we uitleg over wanneer je naar de huisarts moet, wanneer je naar de huisartsenpost kunt gaan en wanneer het echt nodig is om naar het ziekenhuis te gaan. Zo leren de deelnemers hoe ze de zorg op een verantwoorde manier kunnen gebruiken.”
Kleinschaligheid voor maximale aandacht
Het maximum van twaalf deelnemers per PVT-groep is volgens Boghos belangrijk om voldoende persoonlijke aandacht te kunnen geven. “Als je met meer mensen bent, gaat de focus op de individuele deelnemer verloren. Het is belangrijk dat iedereen de kans krijgt om actief deel te nemen en zijn of haar verhaal te vertellen.” Deze persoonlijke benadering is kenmerkend voor de aanpak van Vluchteling aan Zet, waarbij de mens altijd centraal staat.

De laatste dat van het participatieverklaringstraject was super interessant voor deelnemers. Ze weten nu hoe het zit met rechten en plichten in Nederland en zijn voorbereid om hun kansen op de arbeidsmarkt te verkennen via de Module Arbeidsmarkt en Participatie (MAP)
De volgende stap: MAP en leer-werktraject
De volgende stap in het integratieproces is het Module Arbeidsmarkt en Participatie (MAP), waarin de zoektocht naar werk centraal staat. Daarna blijven de deelnemers taallessen volgen en starten ze een leer-werktraject,” legt Boghos uit. Het traject vormt daarmee een solide basis voor verdere integratie.
Wilt u als gemeente ook ondersteuning krijgen bij de succesvolle integratie van statushouders? Neem dan contact op met Vluchteling aan Zet via onze onderstaand formulier.